Yüksek Proteinli Örnek Diyet Listesi

Protein diyeti son zamanlarda oldukça popüler halde geldi. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyet listeleri her yerde karşımıza çıkıyor. Peki protein ağırlıklı beslenme planı gerçekten zayıflatıyor mu? Protein diyeti sürdürülebilir mi? Sağlıklı beslenme diyet yaparken de esas olmalıdır. Sağlıklı beslenerek nasıl kilo verilir sorusunun cevabı için tıklayınız .Dengeli dağılım gösteren sağlıklı besinleri içeren öğünlerin tüketimi kalıcı  kilo vermek için gereklidir. Diyet kalori miktarı bazal metabolizma hızından daha az olmamalıdır. Her bireyin metabolizma hızı birbirinden farklıdır.

yüksek proteinli diyet

 Protein Diyeti Kilo Vermeyi Hızlandırır mı?

Bazal metabolizmayı hızlandırmak için yapılması gerekenler. Uzun süreli aynı tarzda beslenme programının uygulanması durumunda kilo verme yavaşlayabilir ve durma seviyesine gelebilir. Böyle durumlarda vücudu şaşırtmak, tekrar kilo verimini sağlayabilmek amacıyla bir takım yöntemler denenmektedir. Bitki çayları, çeşitli baharatların kullanımı, öğün sayısı değişimi ,kısa  süreli düşük kalorili, fazla proteinli, düşük karbonhidratlı veya karbonhidratın çoğunu beslenmeden çıkaran diyetler uygulanabilir. Yüksek protein diyetleri uzun süreli uygulanmamalıdır. Bu tarz beslenme planı, yani yüksek proteinli diyetler kişisel bilgileriniz doğrultusunda beslenme uzmanı tarafından planlanmalıdır. Bazı metabolizma hastalıklarında yanlış diyet uygulamaları sağlığın bozulmasına sebep olur. Diyetisyen kontrolünde zaman zaman protein oranı yüksek diyetler uygulanabilir. Ancak bu tarz diyetler yanlış uygulandığında sağlık problemlerine, vücutta kalıcı hasarlara neden olabilir. Kesinlikle uzman eşliğinde yapılmalıdır. Uzun süreli uygulanmamalıdır.

Yüksek Proteinli Diyet Listesi

Sayfanın aşağısında yüksek proteinli düşük karbonhidratlı diyet örneğini bulabilirsiniz.

Belirtilen liste yüksek proteinli örnek diyet listesidir. Uzun süreli uygulama için uygun değildir. Her bireyin ihtiyaçları farklıdır, diyet listeni parmak iziniz gibi size özel olmalıdır.

Kilo verme sürecinde; kilo verme hızı yavaşladığında veya duraksadığında metabolizmanın hızlanması için KISA SÜRELİ uygulanması önerilmektedir. Ne zaman, kimler tarafından uygulanması gerektiğine beslenme uzmanı karar vermelidir.

Gebelik, emzirme dönemi, herhangi bir hastalık durumunda kesinlikle uygulanmamalıdır.

Yüksek Proteinli, Düşük Karbonhidratlı Kilo Verdiren Diyet Listesi

Sabah

2 adet yumurta

3 yemek kaşığı yağsız lor peyniri

Yarım çay kaşığı keten tohumu

Yeşil Çay

 

Kuşluk

2 bütün ceviz

1 adet gün kurusu

 

Öğle Yemeği

 

100g tavuk göğüs eti, yağ eklenmeden hazırlanmış

Bol yeşil salata + limon + elma sirkesi

 

İkindi

1 su bardağı yağsız süt

 

Akşam Yemeği

1 ince dilim kepekli ekmek

50g hindi veya 30 g yağsız kırmızı et

Elma sirkeli bol yeşil salata

 

Gece

yarım su bardağı yağsız süt

Çok az tarçın

 

Günde en az 2 litre su içiniz.

Yarım saat fiziksel aktivite yapınız.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir