Kilo Verirken Kas Kaybı Belirtileri

Fit bir vücuda sahip olmak için diyet yapıyor, sevdiğin besinlerden uzak duruyor, tartıldığında kilo verdiğini görüyor fakat vücudunda incelme hissedemiyor musun? Dikkat kas kaybediyor olabilirsin. Kas kaybı kilo verirken istenmeyen bir durumdur. Çünkü kas kaybettiğinizde tartıya kilonuzda eksilme yansır ama fit bir vücuda sahip olmak hayal olarak kalır. Ofis danışanlarımda çok karşılaştığım bir durumu sizlerle paylamak istiyorum. Bazı diyet danışanlarım ilk haftanın veya ilk 15 günün sonunda gerek iştahları olmadığından, gerekse daha az yersem daha çok kilo verebilirim düşüncesiyle bireysel, kişisel ihtiyaçlara göre hazırladığım diyet listelerinde kısıtlamaya gidebiliyorlar. Böyle durumlarda kas kaybı yaşanmaktadır.

  • Diyet listelerinde yazılan besinlerin daha azı tüketildiyse, öğün atlandıysa danışanlarımla ilk kontrolünde gözlemlediğim yüzde küçülme, göz altlarında hafif çökme oluyor. Kas kaybının en önemli belirtisi yüzde küçülme, çökme ve göz altlarında morarma oluşmasıdır. Yüzde küçülme gördüğüm danışanlarımın neredeyse tamamında vücut analizi sonuçlarında kilo kaybı olsa dahi  kas kaybı ile karşılaşıyorum. Doğru bir diyet listesi kas kaybına neden olmaz. Uyguladığınız diyet listesi yüzde çökme, göz altlarında morarmalara sebep oluyorsa kas kaybediyorsunuz demektir. Ardından diyet listelerine birebir uyum ile kas kaybını tolere edebiliyoruz.
  • Ayda kişiden kişiye değişim göstermekle beraber 3-8 kilo kaybı normal kabul edilmektedir. Eğer beklenen değerlerden fazla kayıplar söz konusu ise kas kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Beklenenden fazla kilo kaybı kas kaybının belirtisidir.
  • Çok spor yapmamıza rağmen yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketilmemesi kas kaybına neden olur. Egzersiz süresine göre diyet listesi programlanmalıdır.
  • En doğru diyet listesinin uygulanmasıyla beraber günlük ortalama yarım saatlik aktivite kas kaybı yaşamanızı engelleyecektir.
  • Eğer diyet yaparken açlık hissediyor, tatlı krizleri yaşıyorsanız kas kaybediyor olabilirsiniz.
  • Diyet yaparken her geçen gün artan isteksizlik, halsizlik kas kaybının belirtisidir.
  • Eğer çabuk yoruluyor, hayattan eskisi kadar zevk almıyorsanız, sürekli yatmak istiyorsanız kas kaybı yaşıyor olmanız olası.

Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek

Eğer emin ellerdeyseniz, uzmanından beslenme desteği alıyorsanız yağdan değil kastan kilo vermek kolay. Hem de ağır egzersiz yapmadan; hatta günlük sadece yarım saat aktivite ile bunu başarabilirsiniz. Evet hanımlar ev işleri, yemek yapmak, çocukla oynamakta aktiviteden sayılıyor.  Beslenme basite indirgenmemeli, en iyi sonuçlar için uzman desteği gereklidir.

Kas Kaybetmeden Kilo Verdiren Diyet Listesi

Aşağıda sizlerle paylaşacağım kas kaybetmeden kilo verdiren diyet listesi örnektir, unutulmamalıdır ki parmak iziniz nasıl size özel ise diyet listeniz de size; sizlerin metabolizmasına, sağlık durumuna, aktivitesine, yaşına, boyuna özel olmalıdır.

 

 

Yağdan Kilo Verdiren Diyet Listesi

Kahvaltı  08:00 – 09:00

2 ince dilim siyez buğdayından ekmek

2 kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı az tuzlu peynir

1 orta boy haşlanmış yumurta

Bol roka, az domates bol limon eklenmelisir

1 fincan beyaz çay

Ara ÖĞÜN 11:00 -11.15

3 adet hurma

Öğle Yemeği  ( 13:00 – 13: 30 )

1dilim ekmek 

4yemek kaşığı  50 gram yağsız kıyma içeren kabak yemeği

4 yemek kaşığı bol naneli yoğurt

Ara öğün ( ikindi)  (15:00 -15:15)

1 su bardağı kefir+ kimyon + karabiber

1 orta boy yeşil elma

Akşam yemeği    (18:00 – 18: 30)

1 dilim ekmek

150 gram hindi sote, bol biber, soğanlı

Piştikten sonra 1 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmelidir.

Bol elma sirkeli yeşil salata

 

Gece   21:00-21:15

1 buçuk su bardağı tarçınlı sıcak süt, süt yarım yağlı olmalıdır.

 

En az 2 buçuk litre su içilmelidir, Yarım saat aktivite yapılmalıdır.

 

DİYETİSYEN MERVE GÜNER ÖKSÜZ KİMDİR?

 

 

 

  1. Saadet Yavuz diyor ki:

    Ne kadar da doğru, kilo verdiğimde hem yüzüm küçülüyor, hem de vücudumda daralma olmuyodu. Demek ki kas kaybediyormuşum . Üzüldüm emeklerim için. Hakkınızda yazılan yorumları okudum. En kısa zamanda sizle iletişime geçeçeğim Merve Hanım. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir