Diyet Yaparak 1 Haftada İnanılmaz Değişim!

diyetisyen

Bu sene biraz geç olsa da havalar ısınmaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte ince kıyafetler dolaplarda yerini aldı. Kışın kalın kıyafetlerin altında sakladığımız fazla kiloların gün yüzüne çıkmasıyla kısa sürede kilo kaybı için diyet arayışları hız kazandı. Bu yazı sizlere 1 hafta da inanılmaz kilo kayıpları vaat etmiyor. Ancak bu yazıda kendinize yatırım yaparak hayat boyu zinde yaşamın anahtarını bulabilirsiniz. İlk adımı attığınız anda inanılmaz değişimler gözlemlemeye başlayacak, 1 haftanın sonunda ruhsal ve bedensel değişimlere inanamayacaksınız.

Diyet Nedir, Ne Değildir?

Diyet ne değildir sorusunun cevabını vererek başlamak istiyorum. Diyet; aç kalmak ya da kısıtlanmak anlamına gelmemektedir. Aç kalarak ya da kendinizi çok kısıtlayarak uygulanan beslenme programlarıyla kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki kısa zamanda hızla kaybedilen kilolar çok kısa zamanda geri gelmektedir. Hem de fazlasıyla. Kim kendini böyle bir kilo alma – kilo verme döngüsüne sokmak ister ki..

Hep danışanlarıma söylemişimdir. Kilo kaybı yavaş olsun problem değil, kalıcı olsun, alışkanlıklarınız değişsin.  Belirli bir düzeni oturtturmanın ardından zinde yaşam sizleri bekliyor..

Gün boyunca yediğiniz tüm besinler diyetinizi oluşturmaktadır. Belirli kurallara bağlı olmak koşuluyla temel matematik kurallarıyla bazal metabolizmanın ihtiyaç duyduğu kalori miktarını karşılayarak sağladığımız kilo kaybı ‘gerçek kilo kaybıdır.’ Gerçek kilo kaybı vücudun temel ihtiyaçlarının karşılandığı, metabolizmanın aç kalmadığı ve kendi kaslarını sindirmediği, diyeti uygulayan bireylerde açlık, odaklanma güçlüğü gibi çeşitli zorluklara neden olmadan sağlanan kilo kaybıdır. Gerçek kilo kaybı; kilo kaybının yağlardan olduğu kilo kaybıdır.

Sağlıklı kilo kaybı odaklı online diyet programları hakkında bilgi için tıklayınız.

Diyet Yaparken ayda 3kilo ile 8 kilo arasında kilo kayıpları sağlanmaktadır. Eğer başlangıç kilosu çok yüksek ise ayda 10-12 kilo kaybını görebiliyoruz. Ancak hatırlatmam gerekir ki kilo verme hızı başlarda daha hızlı olacak, ardından daha yavaş olacaktır. Hatta zaman zaman duraksama dönemlerinin yaşanması olağandır.

Diyet Yaparken En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

Diyet yaparken en çok yapılan hataları maddeler halinde sıralayalım.

  1. Hızlı kilo vermeye odaklanmak. Odak noktanız hızlı kilo verme değil sağlıklı beslenmek, sağlığınız için yatırım yapmak olmalıdır. Sağlıklı beslenmenin ödülü olarak kendinizi daha zinde hissetmeye başlayacak ve inanılmaz kilo kayıplarıyla karşılaşacaksınız.
  2. Öğün atlamak. Üzerine basa basa söylediğim belki de en önemli diyet kurallarından biri öğün atlamamak. Öğün atladığınızda metabolizma yavaşlar, vücut bir daha besin gelmeyeceğini düşünür ve yediğiniz besinleri hızla depolar. Yağlanır ve kilo alırsınız.
  3. Su içmemek. Su yaşamın vazgeçilmezi.. Bu yazıyı yazmakta olduğum şu anda uzun süredir su içemediğimi fark ettim ve hemen mutfağa su almaya gidiyorum. Su içmeyi ihmal etmeyin
  4. Motivasyonunu kaybetmek. Diyete tam motive başladığınız durumlarda diyetisyeninizin hazırladığı listenin daha azını tüketmek, aşırı egzersiz yapılması hem artı ‘gerçek kilo kaybı ‘ sağlamayacak hem de belki de  kısa sürede motivasyon kayıplarına neden olacaktır. Diyetisyeninizin diyet listenize yazdığı besinleri açlık hissetmeseniz dahi mutlaka tüketmelisiniz.

Diyette ne kadar yağ, protein, karbonhidrat Tüketilmelidir? Diyet Örüntüsü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir diyet listesinin yüzde 55-60 karbonhidratlardan, % 12- 15 proteinlerden geri kalan kısmı ise sağlıklı yağlardan gelmelidir. Diyet programı trans yağ içermemelidir. Zayıflamak için kalori ihtiyacı her birey için farklıdır. Diyet örüntüsü hesabı özel bir formüle dayanarak yapılmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir