Bezelye Diyette Yenir mi?

bezelye kilo alma

Diyet denilince pek çok kişinin aklına yasaklar gelir. Bezelye akla gelen yasakların en başındaki sebzelerdendir. Peki bu sadece şehir efsanesi olabilir mi? Bezelye son derece besleyici sebzelerin başında gelmektedir. Bezelye içeriğindeki protein ve lifler ile uzun süreli tokluk sağlamaya yardımcıdır.

Mevsiminde taze bezelyeleri ayıklayıp kışın tüketmek için her sene derin dondurucuya atarım ve tüm aile severek tüketiriz. Dondurma yöntemi ile besin değeri kaybı minimal düzeydedir. . En iyi sebze saklama yöntemidir.  Senelerdir yaz kış severek tükettiğim bezelye diyet örüntüsü, kalorisi bakımından içeriğindeki nişasta nedeniyle ekmek ile benzerdir. Tabi vitamin, mineral, posa  diyet lifleri  artısıyla. Diyet yaparken bezelye yenir. Diyetinizde 3 yemek kaşığı  bezelye tüketimi için  1dilim ekmeği eksiltmeniz yeterlidir.  3 yemek kaşığı haşlanmış bezelye ortalama 70 kaloridir.

(Şeker hastalarının uzmana danışmadan bezelye tüketiminden sakınmaları gereklidir.)

Bezelye Kilo Aldırır mı?

Her besin gurubu gibi bezelye sınırsız tüketilirse kilo aldırır. 1 porsiyon bezelye 3 yemek kaşığıdır ve ortalama 70 kalori içermektedir. Haftanın 1-2 günü öğle ya da akşam yemeğinde ortalama 2-3 porsiyon bezelye tüketimi kilo aldırmaz. Porsiyon kontrolüne dikkat ettiğiniz müddetçe diyette bezelye yenir.

Konserve Bezelye Kilo Aldırır mı?

Konserve bezelye; haşlanmış bezelye ile aynı oranda kalori içermektedir. Ancak konserve besinler katkı maddesi içerdiğinden tüketimi çok fazla önerilmemektedir. Konserve bezelye kilo aldırmaz; ancak sağlığın korunması için tüm konserve besinlerde olduğu gibi konserve bezelye tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Patatesli Bezelye Yemeği Kaç Kalori?

Patatesli bezelye yemeğinin kalorisi içerdiği patates ve yağ miktarına göre değişim göstermektedir. Ortalama 4 kişilik bezelye yemeği içerisinde 1 orta boy patates ve 1 orta boy havuç var ise; ve ortalama 2 yemek kaşığı zeytin yağı ile hazırlanmış ise 3 yemek kaşığı patatesli, havuçlu bezelye yemeği; yemeğin suyunu az miktarlarda tüketirseniz ortalama 80-85 kalori içermektedir.

Bezelye Diyeti

Günde boyunca 3 öğün bezelye tüketimi içeren bezelye diyeti uygulamalarını doğru bulmuyorum. Kilo vermek için et etkili yöntem 2021 yılında da değişmedi. Araştırmalar dünyanın en iyi; uygulanabilir ve etkili diyetinin ‘Akdeniz Diyeti’ olduğunu göstermektedir. Sağlıklı diyet listesi nasıl olmalıdır yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz Kimdir?

Bezelye Diyette Yenir mi?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir