Diyetisyen Onaylı Diyet Listesi

Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Uyguladığınız diyet listesinin diyetisyen onaylı olmalıdır. Diyetisyen tarafından hazırlanmamış, size özel yani kişiselleştirilmemiş diyet listesini uygulayarak sağlıklı kilo kaybı sağlamak mümkün değildir.Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Detaylara girmeden önce sağlıklı kilo kaybı nedir sorusunu cevaplamak istiyorum.  Yeterli ve dengeli bir beslenme planı uygulayarak tamamen size özel hazırlanmış diyet listesi ile kilo verilmesi durumunda sağlıklı kilo kaybından bahsedebiliriz. Sağlıklı kilo vermek kişiselleştirilmiş diyet listeleri ile sağlanmaktadır. Kişiye özel diyet listesi; kişiye özel aktivite programı ile desteklenmelidir. Yağ yıkımını  desteklemek için kardio ağırlıklı antrenman programları tercih edilmelidir. Diyete başladığınızda günlük hareketlerinize ek yarım saat aktivite yapılması yeterlidir.

Kişiselleştirilmiş diyet listeleri online diyet danışmanlığı ya da beslenme ve diyet merkezinde yüz yüze danışmanlık hizmetiyle ulaşabilirsiniz. Online diyet danışmanlığı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz Bursa Gemlik’te bulunan beslenme ve diyet danışmanlığı merkezinde yüz yüze danışmanlık hizmeti de vermektedir. Yüz yüze danışmanlık hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Yaşa Göre Diyet Listesi

Maalesef ki sadece yaşa göre diyet listesi hazırlamak mümkün değildir. Bireyin yaşıyla beraber kilosu, boyu, aile sağlık geçmişi, sağlık durumu, aktivite durumu gibi parametreler hakkında bilgi sahibi olmadan sağlıklı diyet listesi hazırlanması imkansızdır. Sizlere sadece yaş bilginize göre diyet listesi hazırlamayı vaat eden kişilerden, internet sitelerinden uzak durmanızı öneriyorum.  Diyet listesi parmak iziniz gibi sizlere özel olmalıdır. Aksi durumda evet; kilo vermenizi engelleyecek herhangi bir sağlık probleminiz yok ise kilo verebilirsiniz. Ancak verdiğiniz kilonun neredeyse tamamı kas ve sudan olacak; ve uyguladığınız diyet listesi sürdürülebilir olamadığından kısa sürede verdiğini kilolar geri gelecektir. Hem de başlangıçta Su kaybı ve kas kaybı olarak tartıya yansıyan kayıplar çok büyük olasılık yağ kazanımı olarak tartıya yansıyacaktır. Vücut yağ, kas oranı ile birlikte çeşitli parametrelerdeki değişim vücut analiz cihazı ile gözlemlenebilmektedir. Vücut analizinin yanında Antropometrik ölçümlerdeki değişim ile de bu bilgiye ulaşabiliyoruz. Sonuç olarak sadece yaşa göre diyet listesi uygulanmamalıdır. Özellikle 12-17 yaş arası çocuklarda sadece yaşa göre diyet uygulanması gelişim bozukluklarına kadar çeşitli problemlere sebebiyet vermektedir.

Boy ve Kiloya Göre Diyet Listesi

Kişiselleştirilmiş diyet listesi hazırlanırken boy ve kilo en önemli parametrelerden ikisidir. Ancak yeterli değildir. Bireyin tüm sağlık durumları, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları sorgulanmalı ve bireysel diyet listesi oluşturulmalıdır. Örneğin  Güneydoğu’da  yaşamakta olan  bir danışana Ege otlarından hazırlanmış salata önerilmesi pek uygulanabilir değildir.  Yine diyabet tanısı almış birey  ile; sağlıklı bir bireyin diyet listesi aynı olamaz.

Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi 

Sizlerde su içsem yarıyor; bir türlü kilo veremiyorum. Uygulamadığım diyet kalmadı ama ne yaparsam yapayım diyetler işe yaramıyor diyorsanız doğru yerdesinizdir.

Diyete başlamadan önce check-up muayenesi yapılması önerilmektedir. Bazı sağlık problemleri kilo vermenizi engelleyebilir. Detaylı sağlık kontrolü, kan değerlerine bakılmasıyla eğer kilo vermenizi engelleyecek bir rahatsızlık söz konusu ise tespit edilmesi; medikal ya da beslenme tedavisi ile kilo vermedeki direncin kırılması sağlanmaktadır.

Zor kilo verenler için doğru diyet listesi kişiselleştirilmiş diyet listesidir.

Diyetisyene Gitmeden Önce Yapılması Gereken Tahliller

Diyetisyene gitmeden evvel yapılması önerilen kan tahlilleri aşağıdadır.

AST, ALT,Glikoz, Kolesterol, Ldl, Hdl, Vitamin B12, Vitamin D, TSH, T3, T4, İnsülin Direnci

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir