Pandemi Günleri: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Beslenme

15 Mart 2020’den beri ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi ile karşı karşıyayız. Coronavirüs neredeyse 1 senedir sağlığımızı tehdit ediyor. Salgından korunmanın birincil yolu güçlü bir immun (bağışıklık) sistemine sahip olmaktır. Güçlü bağışıklık sistemi için yeme içme, uyku düzeni ve günlük aktivitemiz önemlidir. Covid-19 salgını için aşılamanın başladığı bugünlerde sadece aşılamaya güvenmek doğru değildir.

 

Tedbirleri asla elden bırakmamak temizlik, mesafe, maske kullanımı gibi kurallara dikkat edilmesi gereklidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak temel kurallara uymak kadar önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı güçlü bir bağışıklığın anahtarıdır. Bağışıklık sistemi güçlü ise viral ajanlar daha az etkiler, bakteriyel enfeksiyonlar daha hafif geçirilir. İyi bir bağışıklık sistemi sadece corona değil tüm hastalıkları en hafif haliyle atlatmamızı sağlar.

Tek dileğim bir an önce pandeminin atlatılması, tüm dünyanın eski rutinine geri dönmesi.. Umarım en kısa zamanda pandeminin atlatılmasıyla birlikte psikolojik,

ekonomik ve sosyal yönden de etkilendiğimiz salgından kurtulup eski günlerimize dönebiliriz.

Bağışıklık sistemi tüm dünyada corona salgınının başladığı ilk günden itibaren gündemde birinci sırada yer almaktadır. Salgında beslenmenin önemi, bağışıklığı güçlendirdiği herkesçe biliniyor. Sağlıklı beslenmenin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Güçlü bir bağışıklık  sisteminin yolu sağlıklı, doğal beslenme alışkanlıklarından geçiyor.

Bağışıklık sistemi uzun zamandan beri herkesin dilinde. Peki, bağışıklık sistemi nedir, bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmamıza nasıl fayda sağlar gelin beraber inceleyelim. Yazının devamı Bursa Gemlik’te Beslenme ve Diyet Danışmanlığı hizmeti veren Diyetisyen Merve Güner Öksüz’ün kaleme aldığı bağışıklık sistemini güçlendiren beslenme ile ilgili detaylı bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz ONLİNE DİYET PAKETLERİ ulaşmak için tıklayınız.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi en basit tanımı ile vücudumuzun dış etmenlere karşı savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma ne kadar güçlü ise mikrop, virüs, karsinojen maddelere karşı daha dayanıklı oluruz. Güçlü bir immün sistem hastalıkların çok daha hafif atlatılmasına yardım eder. Bağışık sistemi hücreleri tüm vücuda yayılmış olmakla birlikte, dalak, timüs, lenf bezi ve kemik iliğinde yoğunlukta bulunur. Vücuda yabancı madde alındığında savunmadan görevli hücreler yabancı; hastalık yapıcı maddeleri vücuttan dışarı atmak, onları yok etmek için savaşır. Eğer savunmadan görevli bağışıklık hücreleri güçlü ise bu savaşı kazanır ve hastalık belirtisi göstermeden veya en az belirti ile hastalıkları atlatırız.

 

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Sigara, alkol kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatan etmenlerin başında gelmektedir. Bağışıklık sistemi; sağlıklı doğal beslenme, düzenli uyku, düzenli fiziksel aktivite ve stresten uzak durarak güçlendirilir.

Günde yarım saat yürüyüş, 6-8 saat uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için besin takviyeleri şart değildir. Ancak sağlıklı beslenemiyor; beslenmenize yeterli miktarda dikkat etmiyor, sigara içme, alkol tüketme gibi alışkanlıklarınız var ise beslen takviyesine ihtiyacınız olabilir.  Besin takviyeleri sağlık personeli gözetimi altında kullanılmalıdır. Bazı takviyelerin ihtiyaç yok iken gereğinden fazla alınması ciddi sağlık problemlerine yol açar. Lütfen doktorunuza danışınız.

Pandemide Diyet Yapılır mı?

Pandemide diyet yapılır. Diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak diyet yapma kilo vermenin yanında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaya yardım eder. Beslenme uzmanı diyet yaparken kilo vermeye değil doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaya odaklanır.

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır yazımızı okumak için tıklayınız.

Sağlıklı beslenmenin doğal sonucu olarak güçlü bir bağışıklıkla beraber kilo verme gözlemlenir. Korona virüsten korunmak için sağlıklı beslenme diyeti yapılabileceği gibi covid-19 geçirirken ve hastalık sonrası toparlanma döneminde diyetisyen desteği alınmaktadır.  Covid-19 korunma, en hafif şeklide atlatma ve toparlanma döneminde diyetisyene başvurulmaktadır. Diyetisyenin görevi sağlığın korunması, geliştirilmesine yardımcı olan beslenme programını oluşturmaktır

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yeterli miktarda kaliteli protein tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Beslenmede mutlaka yumurta, kırmızı et, beyaz et tüketilmelidir. Balık tüketimi sağlıklı protein olmanın yanında omega 3 bakımından zengindir. Omega 3 yağ asidi güçlü bir bağışıklığı destekler. Haftanın en az 1 günü 100-200gram balık tüketilmelidir. Günde 1 veya 2 yumurta tüketimi ile bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Haftanın 1-2 günü ortalama 100-200 gram kırmızı et tüketilmelidir. Proteinlerin hazırlanma yöntemi önemlidir. Kızartma, yüksek ısıda pişirme gibi yöntemler karsinojen madde oluşumuna sebebiyet verir. Karsinojen madde alınması bağışıklık sistemini zayıflatır. Pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama tercih edilmelidir.

Zeytin yağı tüketimi yararlı yağ asitleri ile bağışıklık sistemini destekler

Her gün mutlaka süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Gerek kaliteli protein içeriği gerekse başta kalsiyum olmak üzere içerdiği mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir. Ev yoğurdu; kefir bol miktarda probiyotik içermektedir. Probiyotikler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Günde 2-3 porsiyon yoğurt, ayran veya kefir tüketimi yeterli miktarda probiyotik almanızı sağlar. Ancak tüketmekte zorlanıyor iseniz probiyotik desteği sizler için elzemdir.

Rafine şekerden uzak durmak bağışıklığı güçlendirir.

Güçlü bir bağışıklık için her gün mutlaka 3-4 porsiyon meyve tüketilmelidir.

Her öğünde taze sebze tüketimi gerek lifleri gerek içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklığı destekler.

Beslenme bir bütündür, unutulmamalıdır ki sağlıklı, doğal ve doğru beslenme ile bağışıklık sistemi güçlenecek ve hastalıklara yakalanma ihtimali düşecektir.

Eğer sağlıklı beslenme kurallarına uyuyor; dengeli ve yeterli besleniyorsanız

vitamin; mineral desteği kullanmanıza gerek yoktur.

Diyetisyen Önerisi: Bağışıklık Güçlendirici Diyet Püf Noktaları
 • Yeterli C vitamini tükettiğinizden emin olun. Taze sebze ve meyveler, patates, kuşburnu çayı en iyi C vitamini kaynaklarından.
 • Sağlıklı; doymuş yağ oranı düşük protein tüketin
 • Tam tahıllı karbonhidratları tercih edin
 • Kızartmalardan uzak durun
 • 5-6 öğün tüketmeye çalışın
 • Paketli gıda tüketimini azaltın
 • En az 2 buçuk litre su tüketin

Yukarıda belirtilenler; tüm sitedeki yazılar gibi bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık tavsiyesi değildir. Herhangi bir sağlık probleminiz var ise önceliğiniz her zaman doktorunuza danışmak olmalıdır.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Seda hanım. Pandemi döneminde diyetisyen eşliğinde rahatlıkla diyet yapabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek sağladığımız kilo kaybıyla hem salık durumu iyileşiyor; hem de bağışıklık sistemi güçleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir