Diyette Elma Yenir Mi?

Diyet

Elma ülkemizde 4 mevsim tüketilebilen meyvedir. Granny Smith, Jeromine, Fuji en bilinen elma çeşitlerindendir. Ekşi, hafif mayhoş, tatlı türleri vardır. Elma içeriğindeki lifler ile uzun süreli tokluk sağlamaya yardımcıdır. Pek çok diyetisyen sayfasını süsleyen elma oldukça faydalı bir meyvedir. Elma dünya genelinde en çok tüketilen meyveler arasındadır.  Yazının devamında diyette elma yenilir mi; eğer diyette elma tüketiminin sakıncası yok ise ne kadar tüketilmelidir, elma zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Diyet yaparken elma yenilir. Ancak diyette tüketilen elma porsiyonu çok önemlidir. Örneğin tüm gün boyunca 1 kilo elma tüketimi diyete uygun değildir. Elma besleyici değeri çok yüksek bir besin olmasına rağmen tek başına elma tüketimiyle vücudun büyüme ve gelişmesi, genel sağlığın korunması ve geliştirilmesi, sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı sağlanamamaktadır. Diyet yaparken elma; diğer meyveler ve diğer besin guruplarıyla birlikte tüketilmelidir. Sağlıklı beslenme programında her gün elmanın büyüklüğüne göre  1 ya da 2 adet elmaya yer vererek yağ kaybı sağlanır. Her gün 1 adet elma yemek diyet yaparken yağ kaybına yardımcı olmaktadır.

1 Haftada 10 Kilo Verdiren Elma Diyeti 

1 haftada 10 kilo verdiren elma diyeti; sağlıklı olmamaktadır. 1 hafta boyunca bazal metabolizmanın ihtiyaç duyduğu kaloride ya da daha az , ya da sınırsız elma tüketimi genel sağlığın bozulmasına sebebiyet verebilir.  Kilo kaybı sağlansa bile; vücudun ihtiyacı olan elzem besinler tüketilmediğinden halsizlik, baş ağrısı başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunları gözlemlenmektedir.

Tatlı Elma Kilo Aldırır mı?

Tatlı elma ile ekşi elma arasında kalori içeriği bakımından çok az farklıklar söz konusudur. Fazla tatlı elma tüketimi kilo aldırır. Eğer porsiyon kontrolü yaparak tüketilirse kilo aldırmaz.

Yeşil Elma Kilo Aldırır mı?

Tatlı elma ile ekşi elma arasında kalori içeriği bakımından çok az farklıklar söz konusudur. Fazla ekşi elma tüketimi kilo aldırır. Eğer porsiyon kontrolü yaparak tüketilirse kilo aldırmaz.

Gece Yatmadan Önce Elma Yenir Mi?

Gece yatmadan önce elma tüketimiyle ilgili bazı danışanlarım karınlarını daha çok acıktırdığını; bazı danışanlarım ise elma tüketiminin tokluk sağladığını söylemekte. Gece yatmadan önce elma tüketiminde sakınca yoktur. Eğer gece yatmadan elma tüketimi sizi acıktırıyor ise tüketilmemelidir.

Yoğurtla Elma Yemek Zayıflatır mı?

Yoğurt ile elma yemek uzun süreli tokluk sağlamaya yardımcıdır. Bu ikili başlı başına yağ yaktırmasa da diyet yaparken yoğurt ve meyve tüketimi tokluk sağladığınızdan zayıflamaya yardımcıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir