Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Obezite bir diğer adıyla şişmanlık önüne geçilmesi gereken bir halk sağlığı problemidir. Günden güne artış gösteren obeziteden korunma yollarının başında pozitif yaşam tarzı değişimi gelmektedir.

Günün uzun bir kısmının ev dışında geçirilmesiyle beraber; dışarıda sağlıklı besine ulaşma zorluğu, masa başı çalışma koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan hareketsizlik gibi etmenler kilo alımına neden olmaktadır. Sağlıklı kilo vermek aç kalmak anlamına gelmemektedir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin birinci koşulu sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Doğru beslenme alışkanlığıyla birlikte günde en az yarım saat aktivite uygulanması ile sağlıklı ve kalıcı kilo vermek mümkündür.

En Etkili Kilo Verme Yöntemi Nedir?

Son 15 yıldır bilim insanları en etkili ve kalıcı kilo verme yöntemleri hakkında araştırmalara devam etmektedir. Son 4 senedir olduğu gibi içerisinde bulunduğumuz 2022 yılında da Akdeniz Diyeti en iyi diyet, en etkili diyet, en iyi kalıcı kilo verdiren diyet, en sürdürülebilir diyet programı seçilmiştir.

Akdeniz Diyeti sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağların dengeli dağılım gösterdiği beslenme programıdır. Akdeniz diyeti hakkında detaylı bilgiyi sağlıklı diyet listesi nasıl hazırlanır yazımda bulabilirsiniz.

Zorlanmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

Zorlandığınız bir diyet programı uygulayarak kalıcı kilo vermek olası değildir. Kısa dönemde kilo kayıpları olsa da uyguladığınız diyet programının sürekliliği olamayacağından uzun dönemde tekrar kilo kazanımı olma olasılığı çok yüksektir.  Akdeniz tarzı diyet listesi ile zorlanmadan kalıcı kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Zorlanmadan kilo vermek mümkündür.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz tarafından yüz yüze ve online görüşmeler ile uygulanan Akdeniz tarzı beslenme ilkelerine uygun, sevdiğiniz besinleri tüketmenize izin veren diyet programları hakkında bilgi almak için tıklayınız. Diyetisyen Merve Güner Öksüz tarafından geliştirilen ve 7 senedir başarı ile uygulanmakta olan online diyet programı ile aç kalmadan ayda 3-8 kilo verin.

Yağdan Kilo Vermenin Püf Noktaları

Yazının bu bölümünde yağdan kilo vermenin püf noktalarından bahsedeceğim. Yağdan kilo vermenin püf noktalarına geçmeden önce bazı sağlık problemlerinin kilo verme hızını etkileyebileceğinin üzerinde durmak istiyorum. Diyete başlamadan önce rutin bir sağlık taraması ile birlikte kan değerlerinize bakılması önerilmektedir. Örneğin demir eksikliği ya da B12 eksikliği durumunda saç dökülmesi, halsizlik, üşüme gibi belirtilerin yanında kilo verme hızı da yavaşlamaktadır. Aynı şeklide  D vitamini eksikliği, troid bezlerinin az çalışması, kan şekerindeki dengesizlikler diğer semptomlarla beraber kilo verme hızını da etkilemektedir. Bazı hastalıklarda gerekliyse medikal tedaviyle beraber özel beslenme planlarının uygulamasıyla yağdan kilo verme sağlanmaktadır. Diyete başlamadan önce kan değerlerine bakılmalıdır.

 

Şimdi gelin beraber yağdan kilo vermenin püf noktalarına bakalım;

  • Beslenmenizde mutlaka tam buğday ekmeği, kepekli makarna, bulgur, nohut, fasulye gibi sağlıklı karbonhidratlara yer verin.
  • Kahvaltıyı atlamayın. Yeterli ve dengeli bir kahvaltıyla güne başlamak metabolizmanızı canlandıracak ve daha çok yağ yakmanızı sağlayacaktır. Yeterli ve dengeli kahvaltı süt ve ürünleri, ekmek ve türevleri, çiğ sebze gurubu ile beraber isteğe bağlı meyve gurubundan besinler içermelidir.
  • Ara öğün tüketimini alışkanlık haline getirin. Ara öğünlerde ceviz, fındık, leblebi, süt gibi besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Bazal metabolizmanın ihtiyaç duyduğu kaloriden daha azının tüketilmesi kas kaybına neden olur. Kas kaybı kilo kaybederken istenmeyen bir durumdur. Kas kaybı olmaması için günlük tükettiğiniz kalorinin bazal metabolizma hızının altında olmamasına özen gösterin.
  • Günde en a yarım saat aktivite yapın
  • Günde 2 buçuk litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir