Haşlanmış Mısır Kilo Aldırır mı? Diyette Mısır Yasak mı?

diyet yaparken misir

Mısır ülkemizde büyüğünden küçüğüne herkesin severek tükettiği, oldukça lezzetli karbonhidrat deposu besinlerimizdendir. Ülkemizin doğusundan batısına; kuzeyinden güneyine mısır tüketimi oldukça yaygındır.Mısırın haşlanmışı ayrı; közlenmişi ayrı, patlamışı ayrı lezzetlidir. Aynı zamanda mısır pek çok ana yemeğin, çeşitli salataların içerisine eklenmekte ve severek tüketilmektedir.Mısırı mevsiminde tüketmeye dikkat edilmelidir.

Haşlanmış mısır kilo yapar mı?

Haşlanmış mısır tam tahıllı besinler grubunda yer almaktadır. Mısır bol miktarda posa ve diyet lifi içermektedir. Karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan mısır tüketiminde porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.  Haşlanmış mısır kişiden kişiye değişim göstermekle beraber sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olacağından bazı bireylerde kronik kabızlığın tedavisinde de önerilmektedir.

Bir Adet Haşlanmış Mısır Kaç Kalori?

1 orta boy koçan mısır ortalama 2 ince dilim ekmeğin içerdiği kadar karbonhidrat içermektedir. 1 orta boy mısır ortalama 110 kalori içermektedir ve içerdiği kalorinin neredeyse tamamı karbonhidratlardan gelmektedir. Porsiyon miktarına dikkat edilerek dengelemek şartıyla diyet programlarında mısır rahatlıkla tüketilebilir. Mısır tuzsuz, yağ ve çeşitli soslar; ketçap, mayonez eklenmeden tüketilmelidir.

Diyette Patlamış Mısır yenir mi?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de patlamış mısır oldukça fazla tüketilmektedir.Mısır sinemada, kafelerde, evimizde televizyon karşısında, plajda nerede olursak olalım severek tükettiğimiz çoğu paketli yiyeceğe göre masum bir atıştırmalık. Kontrollü mısır tüketimi diyet yaparken yenilir. Hiçbir sakıncası yoktur; 1 su bardağı patlamış mısır yağsız hazırlandığında ortalama 1 dilim ekmek kadar kalori içermektedir. Diyet yaparken patlamış mısır yağsız ve tuzsuz ya da çok az tuzlu hazırlanmalıdır.

ONLINE DİYET PROGRAMLARINDA %50’YE VARAN İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMAYIN!

Diyetisyen Merve Güner Öksüz Kimdir?

 

Diyet Yaparken Nohut yenir mi?

Nohudun kalorisi ne kadar? 

Nohut tüketmek zayıflatır mı?

Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir