Hamilelikte Kabızlığa İlaçsız En Hızlı Çözüm

gebelik dönemi obezite

Kabızlık nedir, neden oluşur?

Sağlıklı dışkılama her gün 1-3 defa ne çok sulu ne de çok katı olacak şeklide tuvalete çıkma durumudur. Kabızlık bağırsak hareketlerinin olması gerekenden daha seyrek ve katı olması şeklinde tanımlanmaktadır. En az  gündür büyük tuvaletini yapamama durumunda kabızlık söz konusudur. Dışkılama esnasında kabızlık söz konusu ise zorluklar yaşanmaktadır.

Kabızlığın psikolojik, fizyolojik birçok nedeni olabilmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanımı, yetersiz su tüketimi, bağırsaklarda bulunan bir takım anamoliler, troid bezinin yeterli çalışmadığı durumlar, gebelik durumu kabızlığın başlıca nedenleridir.

Hamilelik Döneminde Kabızlığın nedenleri nelerdir?

Kabızlık, hamilelikte sık görülen bir sorundur. Hamile kadınların ortalama % 45’i kabızlık sorunundan şikayetçidir. Hamilelik döneminde kabızlık sebeplerinden biri, düz kasları rahatlatan progesteron hormonundaki artıştır. Progesteron hormonunun artışı besinlerin bağırsaklardan geçiş hızını yavaşlatır. Ve büyüyen uterusun rektum üzerindeki baskısıyla gebelikte kabızlık sorunu yaşanabilir.

Stres kabızlığın en önemli faktörlerinden biridir, Açık havada yapacağınız egzersizler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır,

Gebelik döneminde kullanılan bir takım besin takviyeleri kabızlığa sebebiyet verebilir. Özellikle demir tabletleri bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir. Böyle durumlarda doktorunuz ile iletişime geçebilir, demir takviyesi için kullanılan tabletin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlığa En Hızlı Çözüm

  1. Su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Günde 2.5 litre su tüketimiyle bağırsak hareketlerini hızlandırabilirsiniz
  2. Lifli beslenin, bol bol yeşil yapraklı sebze tüketin. Yeşillikleri iyice yıkayın.
  3. Beslenmenizde kuru bakliyatlara mutlaka yer verin. Gaz problemi yaşamamak adına haşladığınız bakliyatların kabuğunu ayırarak tüketebilirsiniz.
  4. Elma tüketimi bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Kabuğunu soymadan tüketin Elmanın kabuğundaki lifler oldukça faydalıdır. Dilerseniz şeker eklemeden elma kompostosu hazırlayabilir, kabızlığınız geçene kadar her gün 1 büyü kase tüketebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir