Sağlıklı Diyet Listesi

Obezite ülkemizde ve dünyada günden güne artış gösteriyor. Obezite son 10 yıldır tüm dünyada  tedavi edilmesi gereken salgın hastalık olarak kabul görmektedir. Obezite birincil tedavisi fiziksel aktivite ile desteklenmiş kişiye özel hazırlanmış sağlıklı diyet listesi ile yapılmaktadır. Sağlıklı diyet listeleri diyetisyen tarafından reçete edilmelidir. Aksi taktirde kilo verme sürecinde çeşitli istenmeyen durumlar oluşmaktadır. Kas kaybı, odaklanmada güçlük, saç dökülmesi gibi belirtiler yanlış diyet listesi uygulamaları nedeniyle oluşmaktadır.  Obezite; bir diğer adıyla şişmanlıkta birincil tedavi yöntemi diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmış diyet listesi uygulamaktır. Obezite’nin yanında sekonder bir hastalığınız var ise gerekli durumlarda uzman hekim tarafından  beslenme tedavisine ek medikal tedavi önerilmektedir. Hareketsiz yaşam, sağlıksız besinlerin tüketilmesi obezitenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Sağlığın korunması ve geliştirilmesinin en önemli yolu sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır.

Kesin Kilo Verdiren Sağlıklı Diyet Listeleri

Kesin kilo verdiren sağlıklı diyet listeleri her besin gurubunu yeterli miktarda içermelidir. Sağlıklı diyet listesi hazırlanırken bazal metabolizma hızı, kilo, boy, yaş gibi parametreler başta olmak üzere her türlü ölçüm ve özel durum değerlendirilmelidir. Protein diyet listesi, elma diyeti, Atkinks diyeti, düşük karbonhidratlı diyet listesi sağlıklı diyet listeleri değildir.

Besin gurubunu veya guruplarını kısıtlayan diyet listeleriyle kalıcı kilo verimi olmaz. Besin gurubunu kısıtlayan diyet listeleri uygulamak sağlığın bozulmasına, isteksiz ruh haline, depresyona neden olur. Diyet listesinde protein, yağ ve karbonhidrat miktarı dengeli dağılım göstermelidir. Aksi taktirde kilo verseniz daha ya su, ya da kas kaybı yaşanır. Yağdan ve kalıcı kilo vermek için sağlıklı diyet listesi uygulanmalıdır. Kalıcı kilo verdiren kesin yol sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmaktır. Dönemsel uygulanan yanlış diyet listeleri ile kilo verseniz dahi kısa zamanda kilo alımları yaşanır.

Sağlıklı diyet listelerinde birey metabolizmasının ihtiyacı olan enerjinin

  • % 50 – 55’i karbonhidratlardan
  • %12-15’i protein
  • %25-30’u yağlardan gelmelidir.

Kiloya Göre Diyet Listesi

Diyet listeleri kiloya göre değişimler gösterir. Hatta aynı kiloda olsa dahi aynı diyet listesini 2 kişi uygulamamalıdır. Aynı kiloda olmanız aynı metabolizmaya sahip olduğunuz anlamına gelmez. Metabolizma hızını etkileyen onlarca faktör vardır. Metabolizmaya uygun olmayan diyet listelerini uygulamak kilo verme hızını düşürür.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir