Rooibos Çayı Nedir? Kilo Verdirir mi?

Ülkemizde ve dünyada severek tüketilen Rooibos çayı;  menşei Güney Afrika Aspalathus Linearis ağacının iğne yapraklarından üretilmektedir. Rooibos kelimesinin sözlük anlamı kırmızı çalıdır. Ülkemizde kırmızı çay olarak bilinmektedir. Aspalathus  Linearis ağaç yaprakları fermante  edilerek demlenmeye hazır hale gelmektedir. Fermantasyon işlemi çay yapraklarının lezzetini artırmaktadır. Rooibos çayı ismini fermantasyon sonucu okside olan çay yapraklarında oluşan kırmızı renkten almaktadır. Rooibos çayı kafein içermez. Kafein duyarlılığı olan bireyler rahatlıkla tüketebilirler.  Rooibos çayının sakinlik veren özelliği vardır. Uykuya dalmayı kolaylaştırır. Antioksidanlar hastalıklara karşı korunmamızda birincil rol oynar. Rooibos çayı en güçlü antioksidan kaynaklarındandır. Rooibos çayı, yeşil çaydan 2 kat daha fazla antioksidan içerir.

Kendine özgü bir lezzeti  olan rooibos çayı pek çok sağlık problemine de iyi gelmektedir. Rooibos çayı  tüketimi diyet yaparken önerilmektedir. Metabolizmaya kilo vermeye yardımcı faydaları vardır. Düzenli rooibos çayı içmek kilo vermeyi kolaylaştırır.  Diyet programında rooibos çayı eklenmesi kilo vermeye, yağ kaybına yardımcı olur.

Rooibos Çayı Kilo Verdirir mi?

Rooibos çayı kilo verme hızını artırır. Rooibos çayı kendiliğinden tatlı bir aromaya sahiptir. Kilo verme sürecinde en çok karşılaşılan problemlerden birisi tatlı krizlerinin yaşanmasıdır. Rooibos çayı tatlı krizlerinin yaşanmasına engel olur. 1 fincan rooibos çayı tüketimi tatlı isteğini baskılar. Rooibos çayı sade tüketilebildiği gibi; vanilya çubuğu, kabuk tarçınla da tüketilmektedir. Rooibos çayı vanilyalı ya da kabuk tarçınlı tüketildiğinde tatlı krizlerinin baskılanmasında 2 kat daha fazla etkilidir.

Rooibos çayı içeriğindeki flavonoidler yağ depolama hızını düşürerek yağlanmayı azaltmaktadır.

Leptin vücudumuzda beyne doyma sinyalini gönderen hormondur. Son yapılan çalışmalar ki düzenli rooibos çayı tüketiminin vücuttaki leptin seviyesinin artırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Rooibos çayı tüketmenin leptin salgısını artırmasından ötürü iştah kapatıcı özelliği vardır.

Kalıcı zayıflatan indirimli online diyet paketleri için tıklayınız.

Rooibos Çayı Nasıl Demlenir? Ne Kadar İçilmelidir?

1 tatlı kaşığı rooibos çayı 1 fincan için yeterlidir. Kaynatılmış suya atılan rooibos çayı 3-5 dakika demlenir ve süzülerek servis yapılır. Demleme aşamasında isteğe göre tarçın, vanilya eklenir.

Rooibos çayı satın alırken güvenilir markalar tercih edilmelidir. Süzen poşetli çayı damak zevkinize göre demleyip tüketebilirsiniz.

İsteğe göre süt ile servis yapabilir; bal ile lezzetlendirebilirsiniz.

Rooibos çayı günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir.

Rooibos çayı güvenli kabul edilmektedir. Rooibos çayının bilinen yan etkileri yoktur. Ancak her şeyin olduğu gibi rooibos çayı da fazla tüketilmemelidir. Günde 2 fincan tüketim idealdir. Rooibos çayının fazla tüketilmesi karaciğer enzim salgısını artırabilir.

Rooibos çayı; siyah çay, yeşil çay ve beyaz  çayın kafeinsiz alternatifidir. Şeker hastaları rahatlıkla tüketebilirler.

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Antioksidan deposudur

Rooibos çayı yüksek miktarlardan aspalatin ve kuersetin gibi antiosidan maddeler içermektedir.  Anti oksidanlar vücuttaki serbest radikalleri bağlar ve vücuttan atılmasına yardım eder. Kansere karşı koruyucu özellik gösterir. Hastalıklara yakalanma riskini en aza indirger. Dna hasarının engellenmesine yardımcıdır. Kuersetin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında yağ yakımına yardım eden en etkili antioksidan maddelerdendir. Yağ kaybının hızlandırır, kansere karşı koruma sağlar.

Tanen içeriği düşüktür, kafein içermez

Rooibos çayıda tanen çok az miktarlarda bulunur.  Tanen içeriğinin düşük olması sebebiyle demir eksikliği olan bireyler rahatlıkla tüketilibilir. Demir emilimini azaltmayan rooibos çayı demir eksikliği olan bireyler tarafından güvenle kullanılabilir. Kafein içermemesinden ötürü uykusuzluk, kafein duyarlılığı yaşayan bireyler tarafından tüketilmesinde sakınca yoktur.

İltihap gidericidir

Rooibos çayı tüketimi içeriğindeki antioksidanlar ile vücuttan iltihabın giderilmesine yardım eder. Toksinleri arındırır ve enerji verir.

Sindirim sistemini düzenler

Sindirim sistemini düzenleyici etkileri vardır. İshal veya kabızlık durumunda dışkılamanın düzene girmesine yardım eder. İçeriğindeki flavonoidler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcıdır.

Kan şekerini düzenler

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır.

Uykuya dalmayı kolaylaştırır

Yatmadan önce tüketilmesi durumunda uykuya dalmayı kolaylaştırır,  derin uyku süresini artırır.

 

( İnternet sitemizdeki tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır, sağlık önerisi değildir.)

 

Diyetisyen Merve Güner Öksüz kimdir? yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir